Станишівська територіальна громада
Житомирська область, Житомирський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Історія села

Село Кринички(Буймир).

      Знаходиться в лісі за 5 км. від села Туровець , 8 км. від с.Смолівка Коростишівського району та 12 км. від с.Левків Житомирського району.Назва села Древньословянська. Згадаємо найдавнішу памятку Київської Русі «Слово о полку Ігоревім»(1185-1187р.р.). Слово розповідає про невдалий похід Новгород- Сіверського князя Ігоря разом зіншими князяим проти половців 1185 року. Соратником Ігоря був князь Буй –Тур Всеволод.Слово «Буй» означає «буйний», друга частина –мир,спокій.Після війни чомусь було перейменовано спалене село Буймир на Кринички.В 1990 році на прохання жителів села назву було повернуто рішенням сесії Туровецької сільської ради та Житомирської районної ради. 21.06.1991 року Житомирська обласна рада передала рішення у Верховну Раду України, яка відмовила у відновленні древньої назви . мотивуючи тим, що потрібно міняти карти,хоч тут немає ніяких стратегічних об’єктів. Ця відмова внесла плутанину в документах.Майже 30 років у сільській раді фігурує назва «Буймир» з додатком «Кринички».

      Археологічні знахідки відкритті Тарабукіним О.О.,свідчать про поселення, яке відноситься до ІІ – І тисячоліття до нашої єри за 180-200 метрів на Південний –Захід від ферми,правий беріг річки Рівець, розміром 85 на 30 метрів № 138 від 01.04.1994 року – рішення про взяття на державний облік.

      Грунти піщані, рельєф рівнинний, ліси змішаного типу. В після революційний час в архівному документі під назвою «Спис громад Іванківського району Волинської округи» значиться Буймирська громада: кількість дворів – 42, жителів -201, площа – 128,52 десятини.В даний час площа 39,8 га., дворів -47, жителів – 56. В архіві є також згадка про промисловий об’єкт в селі «Тартак» , тобто лісопильний завод, який до націоналізації належав Варшаверу, здано в Левківську артіль незаможників.

    Село належало до Смолівської сільської ради Коростишівського району. В 1930 році був створений колгосп «Шлях до соціалізму» В селі діяла початкова школа, де вчителем був Антонюк.

     06 червня 1943 року загін карателів пройшов через село Туровець в напрямі Села Буймир. На деякій відстані від села знаходився хутір з чотирьох осель,він прийняв на себе перший удар.Було розстріляно 18 чоловік. 15-ти річному Антону Волотівському та його 12-ти річному брату Валентину вдалося вилізти з під трупів і через ліс добратися до с.Смолівка, де жила рідна тітка Зоя,яка приютила дітей до кінця війни,поки вернувся з Німеччини батько Антон Семенович, де відбував повиність за дочку Стасю,якої вже не було в живих. Разом з нею загинули мати Розалія Никодимівна, сестра Зоя, брати, Володимир та Зиновій.Все село було спалене до щенту, розстріляно 76 чоловік.

    В 1987 році в честь загиблих односельчан було встановлено монумент з такими словами

Хай болем в серцях всіх живих

Їх біль на віки відгукнеться,

В дитячих усмішках ясних

Їх пам'ять безсмертна озветься.

    В архіві не було даних про загиблих, але жителі села зібралися і крок за кроком згадали кожну хатину і хто в ній жив.Ці дані були передані в архів. Підприємець Ігор Сеньов, який тримав господарство в селі Буймир, на тому місці де були розстріляні перші жителі, спорудив капличку і поставив стелу з іменами загиблих.Щороку вшановується пам'ять загиблих односельчан, а через кожні 5 років влаштовуються громадянські поминки з молебнем, на які збирається все село.Це вже стало традицією. В 1950 році село приєдналося до Туровецької сільської ради.З того часу почалася їх спільна історія, яку не можливо розірвати.

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь